Početna Magazin 42 pregleda

Spašava živote i izbjegao je 190.000 prometnih nesreća

ESP - ELEKTRONIČKI PROGRAM STABILNOSTI
Vidi galeriju 1/3
Spašava živote i izbjegao je 190.000 prometnih nesreća Spašava živote i izbjegao je 190.000 prometnih nesreća Spašava živote i izbjegao je 190.000 prometnih nesreća

Kako sustav ESP radi? Elektronički program stabilnosti ESP obavezan je u Europskoj uniji od 1. studenoga 2014. - ovaj izum spašava tisuće i tisuće života

U Europskoj uniji elektronički program stabilnosti ESP je univerzalni standard. Od 1. studenoga 2014. sva novoregistrirana osobna vozila i lagana gospodarska vozila s ukupnom masom vozila do 3,5 metričke tone moraju biti opremljena sustavom protiv klizanja. Za sva će se ostala vozila taj propis početi primjenjivati jednu godinu kasnije. Istraživanja o prometnim nesrećama potvrđuju učinkovitost sustava. Sustav ESP spriječio je više od 33.000 nesreća s ozljedama i spasio više od 1.000 života u državama članicama (25 u tom trenutku) Europske unije u 2011. godini, iako je procijenjeno da je ugrađen u samo 40 % vozila. Od kad je lansiran 1995. godine sustav ESP spriječio je 190 000 prometnih nesreća i spasio više od 6 000 života diljem Europe.

ESP - ELEKTRONIČKI PROGRAM STABILNOSTI | Author: Bosch foto: Bosch

Nakon sigurnosnog pojasa ESP je najvažniji sustav za zaštitu u vozilu – važniji čak i od zračnog jastuka. Od početka serijske proizvodnje 1995. godine Bosch je proizveo 100 milijuna ESP sustava. Iako je 2014. godine 84 % svih novih vozila u Europi bilo opremljeno sustavom protiv klizanja, taj je udio za sva nova vozila u svijetu bio samo 59 %. Prema neovisnim ispitivanjima do 80 % nesreća zbog klizanja na prometnicama moglo bi biti spriječeno kad bi sva vozila bila opremljena sustavom protiv klizanja.

Iako je 2014. godine 84 % svih novih vozila u Europi bilo opremljeno sustavom ESP, taj je udio za sva nova vozila u svijetu bio samo 59 %

Zanošenje na suhim, vlažnim, blatnim ili skliskim cestama često dovodi do ozbiljnih prometnih nesreća. Uz pomoć pametnih senzora sustav ESP provjerava kreće li se vozilo zaista u smjeru u kojem ga vozač usmjerava 25 puta po sekundi. Ako se izmjerene vrijednosti ne poklapaju sustav protiv klizanja intervenira i prvo smanjuje okretni moment motora. Ako to nije dovoljno, dodatno koči svaki pojedini kotač čime se stvara protusila potrebna za održavanje vozila na željenoj putanji.

ESP - ELEKTRONIČKI PROGRAM STABILNOSTI | Author: Bosch foto: Bosch

Sustav ESP sljedeći je logički korak u daljnjem razvoju ABS sustava kočenja koji je Bosch osmislio 1978. ESP je danas puno više od sustava protiv klizanja. Niz funkcija s dodanom vrijednošću sada je odgovorno za većinu rada sustava, uključujući sposobnost sustava ESP da spriječi klizanje vozila nizbrdo za vrijeme pokretanja na padini. Sustav također može stabilizirati prikolicu koja se zanosi te smanjiti rizik od prevrtanja terenaca i laganih gospodarskih vozila.

Od 1. studenoga 2014. elektronički će program stabilnosti biti obvezan dio opreme za sva novoregistrirana osobna vozila i lagana gospodarska vozila

Elektronički program stabilnosti također ima ključnu ulogu u mnogim sustavima pomoći vozaču i automatiziranoj vožnji, zbog čega se stalno razvija. I druge su države počele prepoznavati izrazitu važnost sustava ESP za sigurnost na cestama. Od rujna 2011. godine sustav ESP obvezan je za sva vozila u Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi čija ukupna masa doseže 4,5 metričke tone. Sustav ESP obveznim su učinile i Australija te Izrael. U ovoj će godini na snagu stupiti slični propisi u Japanu, Koreji, Rusiji i Turskoj.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi u raspravu.